Potraviny, které zatočí s cholesterolem

Domů » Dietní jídelníček » Potraviny, které zatočí s cholesterolem
Nadváha

Cholesterol a jeho zvýšené nebo vysoké hladiny jsou čím dál častějším problémem mužů i žen. Špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu a stres se společně podílejí na mnoha onemocněních, ale i na zvýšených hodnotách cholesterolu. Nejjednodušší cestou, která se nabízí všem, co bojují s cholesterolem, je okamžitá změna jídelníčku. Pokud si netroufáte na nízkocholesterolovou dietu, vyzkoušejte změnit některé návyky, určitý druh potravin odebrat a nahradit je jejich zdravější variantou.

Zeleninovo-ovocný salát

Zeleninovo-ovocný salát

A zase ta vláknina…

Stále omílané informace o blahodárném účinku na tělo mají své opodstatnění. I při snaze snížit hladinu cholesterolu v krvi se bez vlákniny neobejdete. Ve vašem jídelníčku by tedy neměly chybět ovesné vločky, otruby z obilovin a rovněž luštěniny, z nichž nejúčinnější jsou fazole. Stejně tak to funguje s ovocem a zeleninou. Vyměňte sladkosti za ovoce a rozmazlujte se chutnými zeleninovými saláty namísto smažených pokrmů. Proti cholesterolu velice účinně funguje cibule a česnek, u nichž se doporučuje téměř denní konzumace. Mezi další vhodné potraviny patří například hroznové víno, jablka, grapefruity a mrkev. Při snaze zatočit s nežádoucí hladinou cholesterolu je rovněž vhodné zaměnit alespoň některá jídla živočišného původu za sóju a zdravější alternativy.

Sladká tečka

Sladká tečka

Pomoci může dokonce i alkohol!

Dalšími potravinami, které se podílejí na snížení cholesterolu v krvi, jsou vejce, zelí, kapusta, květák, sójové boby nebo játra a to hlavně z důvodu vyššího obsahu lecitinu, který špatný cholesterol váže. Pozitivně se projevuje užívaní olivového oleje, který potírá nánosy cholesterolu v artériích. Potěšující zprávou je, že pravděpodobně působí dobře na snižování cholesterolu červené víno v omezeném množství (1-2 sklenky) denně. Zvýšený cholesterol může vaše zdraví pořádně podlomit, a proto jej nepodceňujte a začněte se zdravými návyky včas!

Autor úvodního obrázku:  AmazingAlmonds

Autor obrázku v textu:  hannah_edwards

Autor obrázku v textu:  AmazingAlmondsŠtítky: , , , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz