Ovoce? Pozor na kalorie!

Domů » Zdravá výživa » Ovoce? Pozor na kalorie!
ovoce

Ačkoliv je ovoce považováno z a nedílnou součást zdravého a vyváženého jídelníčku, platí i v tomto případě všeho s mírou! A které ovoce patří mezi nejkaloričtější? Pozor si dejte na avokádo, papáju, banán, hrozny i švestky a kiwi. Kalorická jsou i jablka, broskve, ananas či višně. A kolik kalorií obsahují? Ovoce ze svého jídelníčku rozhodně nevynechávejte, ale rozhodně se večer vyhněte pojídání sušené papáji nebo hroznů, které vaši figuře neprospěje.

Avokádo vítězí se 187 kcal

 

Avokádo patří mezi kvalitní zdroje papajanenasycených mastných kyselin, vitaminu C, fosforu a vápníku. I přesto je poměrně kalorické a vyrovná se kalorickým a tučným sýrům. Na druhém místě se drží papája s 590 kJ. Sice obsahuje vitaminy, magnézium a draslík, i přesto jeho pojídání především v sušené a doslazované podobě představuje kalorickou bombu. Podobně je na tom i banán, který má 100 kcal. Dva banány se rovnají hodině cvičení. Pokud si banán dopřejete ráno do kaše nebo jogurtu s medem, pomůže vám nastartovat metabolismus a dodá energii. Večer si ho před spaním ale raději odepřete. Na čtvrtém místě se drží hrozny, které mají 290 kJ. Obsahují kyselinu listovou, hořčík, fosfor a vitamin K. Hroznový cukr je známý především díky hroznovému cukru, který povzbudí unavené tělo a dodá energii pracovně unaveným a těžce pracujícím lidem či sportovcům. Hrozny mají ale také své přednosti – působí jako antioxidanty, omlazují a snižují cholesterol. Dopoledne budou hrozny fungovat jako báječná svačinka, večer si je ale u televize nedávejte.

 višně

Pátá příčka v tabulce kalorického ovoce náleží višním. Ty zahánějí nespavost, ale zároveň čistí játra, ledviny a díky obsahu stopových prvků, zinku, manganu, béru a fosforu se nehodí k večernímu pojídání. Jejich nadměrná konzumace může způsobit nadýmání. Do vyšší energetické skupiny ovoce patří i švestky, kiwi, ananas, jablka či broskve. Ovoce do jídelníčku patří a jsou rozhodně vhodnější volbou před sladkostmi či prázdnými kaloriemi z brambůrek a dortů. Neodpírejte si ovoce a jeho konzumaci pouze omezte na dopolední pojídání. Odpoledne si nechejte prostor pro zeleninu, která není tak kalorická a obsahuje spoustu vlákniny a dalších cenných prvků.

Autor úvodního obrázku: Vegan Feast Catering

Autor obrázku v textu: Tatters ❀

Autor obrázku v textu:  sk8geek

 Štítky: , , , , , , , , , ,

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz