Zahradní okénko – poklady z podzimní zahrádky 2.

Domů » Zdravá výživa » Zahradní okénko – poklady z podzimní zahrádky 2.
ostružiny

Exotického ovoce jste se přes léto nabažili a nyní je čas se vrátit opět do českých zahrádek pro něco zdravého, o čem ani nevíme, kolik neduhů nám může pomoci vyřešit. Posílit imunitu, zlepšit si náladu a podpořit správnou funkci organismu je s příchodem podzimu více než žádoucí už proto, že na mnoho lidí padá deprese ze zhoršujícího se počasí a ubývání světla přes den. Dny se sice krátí, ale vy můžete mít stále dobrou náladu a užít si podzim a babí léto bez nachlazení či alergie.

Postrah školních jídelen

 kapusta

Košťálová zelenina, mnohými nenáviděná, růžičková kapusta, je odolná i proti menším mrazíkům a k dostání na pultech obchodů je po celou zimu. Ač k ní můžete mít odpor a je pro vás nepředstavitelné ji konzumovat, vyzkoušejte kapustu už pro její obsah vitaminu C a B. Dříve označována za nedocenitelným zdroj vitamínů během zimního období, kdy byl nedostatek ovoce, dnes neoceněna pro své prospěšné účinky. Přitom dokáže bojovat se stresem, prospívat zažívání a vylučování. Obsahuje vlákninu a díky kratšímu tepelnému zpracování docílíte mnohem lepší chuti a zároveň nepřijdete o cenné látky, které se varem ničí. Ze zahrádky si vykopněte i křen, který v malých dávkách povzbuzuje chuť k jídlu i činnost trávicího ústrojí. Obsahuje spoustu vitaminu C, usnadňuje vykašlávání a používá se při zánětech močového měchýře a ledvin.

 roots

Právě nyní je období, kdy dozrávají ostružiny, tmavé plody lahodné chuti. Ostružiny mají vysoký obsah bioflavonoidů, proto jsou ideální pochoutkou pro lidi trpící cévními potížemi, vysokým krevním tlakem a hemeroidy. Kromě chutných plodů si můžete připravit i čaj z lístků ostružníku, který působí protizánětlivě. Na závěr pár slov o hlávkové čekance, která u nás zatím bohužel není dostatečně oceněna. Má sice nahořklou chuť, ale pozitivně působí na játra, funkci žaludku a trávení. Pravidelnou konzumací čekanky docílíte snížení hladiny cholesterolu a ukládání nebezpečných těžkých kovů v těle. Věděli jste vůbec, jaké poklady skrývá vaše zahrádka?

Autor úvodního obrázku:  ~Shona Leah

Autor obrázku v textu: nicole

Autor obrázku v textu:  Spizarnie PoniatowskichŠtítky: , , , , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz