Udělejte změnu – začněte jíst zdravě! 1. díl

Domů » Zdravá výživa » Udělejte změnu – začněte jíst zdravě! 1. díl
zdraví

Kolikrát jste už slyšeli, že solit se nemá, že tuky jsou nezdravé a že v dietním režimu můžete zapomenout na čokoládu? Jak tedy sestavit jídelníček tak, aby byl vyvážený, chutný, zdravý a především, aby nás bavilo ho dodržovat? Nejprve začněte u své psychiky. Jakmile se tělo dostane do psychické pohody, půjde vše snadněji. Změny v jídelníčku by neměly být pouhým gestem, abyste shodili pár kilo, které se vás drží ještě od Vánoc. Změny ve stravování a pohybu by měly být vaší životní filosofií, která vás posune dále. Pokud vyřadíte nezdravé potraviny, omezíte tučná a smažená jídla, brzy se dostaví efekt – více energie, dobrá nálada a samozřejmě volnější oblečení.

Zdraví v kuchyni

 zelenina

Jestliže se vám nedaří zhubnout, pak je potřeba udělat razantní kroky k lepšímu fyzickému i psychickému stavu, jež spolu úzce souvisí. Začněte u svého srdce. Pumpu života musíte udržovat fit, a proto se zaměřte na dodržování životosprávy, pohyb a dostatečnou relaxaci, o to více v případě, že už nějakou srdeční chorobou trpíte nebo je ve vaší rodině dědičná. Ve stravě by se tak měla objevit především středomořská strava typická na příjem rostlinných olejů, zeleniny, obilovin a luštěnin. Nezapomínejte ale, že tuky by neměly tvořit více než 30% z celkového příjmu energie. Proto místo živočišných tuků sáhněte po rostlinných olejích s vysokým obsahem mastných kyselin. Při nákupu vybírejte různé oleje, které se hodí pro různé přípravy jídel – kvalitní extra panenský olej upotřebíte ve studené kuchyni, chybět by vám neměl ani sezamový, kokosový nebo řepkový a palmový k tepelným úpravám pokrmů. Zapomeňte na tučné maso a nahraďte ho libovým, například králičím a rybím, které by mělo v jídelníčku výrazně převyšovat. Oblíbené smetanové mléčné výrobky vyměňte za méně tučné a zakysané výrobky. Stejně tak byste měli omezit smažená jídla, kterým se lehce vyrovná příprava v páře, vaření, dušení nebo grilování na přímém ohni.

 ovoce

I zdravá strava může být chutná! V dalším díle vám vysvětlíme, proč je dobré omezit příjem cholesterolu a přestat solit – vždyť existuje tolik druhů koření, které hravě nahradí vaši solničku. Začněte se změnami ještě dnes a užijte si lepší pocit z jídla i zdravější a funkční srdce!

Autor úvodního obrázku: Pink Sherbet Photography

Autor obrázku v textu: stadtbraut

Autor obrázku v textu:  Not ApplicablesŠtítky: , , , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz