Slyšeli jste o zdravém talíři?

Domů » Dietní jídelníček » Slyšeli jste o zdravém talíři?
Avokádo s rýží

Pokud se řekne pojem zdraví talíř, jedná se o unikátní složení potravin, které by měli dán našemu tělu dostatečnou dávku živin a vyvážené stravy. Tento seznam potravin se velmi často používá při sestavování vlastního jídelníčku, jelikož obsahuje vše, co naše tělo potřebuje. Pokud tedy chcete zhubnout, je tento seznam potravin, neboli zdravý talíř ideální možností, jak si udělat představu o tom, co by mělo být ve vašem jídelníčku obsaženo.

Zdravý talíř

Zdravý talíř sestavili skuteční experti v oblasti výživy. Zajímavostí však je, že se jejich výsledky rozcházejí a tak není stejné složení v Anglii, v USA ani v Čechách. My se samozřejmě zaměříme právě na ten náš český zdravý talíř, jelikož bude nejobjektivnější pro nás, jako obyvatele tohoto státu. Jak již bylo zmíněno, základem kvalitní stravy je její pestrost. Základ by měla tvořit hlavně zelenina, která by měla mít poměr zhruba ¼ všeho, co za celý den sníme. Se zeleninou jde ruku v ruce ovoce, které je nezbytné jelikož obsahuje mnoho vitamínů. Stejně tak důležité jsou i bílkoviny, tedy látky důležité pro vývoj a růst našeho svalstva. Najdeme je hlavně v různých mléčných výrobcích. Právě ty mnoha lidí při dietě podceňuje, ale měli by mít na jídelníčku své stabilní místo.

Dostáváme se k těm látkám, které mnoho lidí považuje za nezdravé a nevhodné. Přesto je nezbytné je v jídelníčku, tedy ve zdravém talíři mít. Jedná se o složené sacharidy. Samozřejmě lepší je vyhledávat je v celozrnném pečivu, mouce nebo těstovinách. Následují oleje a tuky, které naše tělo taktéž potřebuje. I zde je důležité volit, odkud je čerpáme. Ideální volbou jsou ořechy nebo tučné ryby. Poslední částí, které spadá do zdravého talíře, jsou samozřejmě tekutiny. Mnozí z vás již tuší, že ideální je čistá voda, popřípadě různé neslazené čaje. V žádném případě to nejsou limonády a podobné nápoje.

Autor úvodního obrázku: Ron DolleteŠtítky: , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz