Jaké kalorické hodnoty má zelenina?

Domů » Dietní jídelníček » Jaké kalorické hodnoty má zelenina?
Zeleninový salát

O tom, že je při hubnutí velmi účinné konzumovat velké množství zeleniny je známá věc. Ta je totiž považována nejenom za zdravé, ale také nízkokalorické jídlo. Můžeme jí sníst i skutečně velké množství a budeme mít jistotu, že nepřibereme. Určitě i vás zajímá, kolik má které zelenina kalorií. Pojďme si společně představit ty nejznámější druhy.

Zelenina a zeleninové saláty

Při dietě je zelenina nezbytnou součástí a mnoho jídel tvoří různé zeleninové saláty. Jejich volba má samozřejmě svůj účel, jelikož právě pekingské, nebo chcete li čínské zelí má ze všech druhů zeleniny nejméně kalorií. Konkrétní hodnoty jsou 11 kcal, neboli 46 kJ. Podobně je na tom i ledový salát, který dosahuje množství pouze 14 kcal, tedy 59 kJ. Samozřejmě se jedná o hodnoty přepočtené na 100 g, tedy takzvaných deset deka zeleniny. Do zeleninového salátu určitě patří i okurka nebo rajče. I ty jsou na jedněch z minimálních hodnot. Dále můžeme určitě zmínit další oblíbenou zeleninu, kterou jsou papriky nebo špenát. S květákem, zelím nebo kapustou už se dostáváme zhruba do středu tabulky a to na hodnoty okolo 26 kcal, tedy 109 kJ. Ani ty však ještě nepatří mezi ty největším.

Největší počet kalorií mají olivy, česnek, nebo například zázvor. Ačkoliv počet kalorií dosahuje čísel až 117 kcal neboli 491 kJ této zeleniny, je třeba si uvědomit, kolik jí běžně sníme. Zatímco u oliv není problém i oněch 100 gramů na posezení sníst, u česneku nebo zázvoru je to doslova nemožné. Pokud ho tedy přidáme do jídla jako koření, rozhodně se o naši linii nemusíme bát. Obecně lze říci, že při hubnutí nám pomůže jakákoliv zelenina a správná dieta rozhodně není pouze o přepočítávání kalorií. Důležitá je hlavně pestrost a rozmanitost naší stravy, a tím že bychom konzumovali pouze nekalorickou zeleninu, našemu tělu nepomůžeme, právě naopak. Řada živin a látek mu může dokonce chybět.

Autor úvodního obrázku – zeleninový salát: MeiTengŠtítky: , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz