Udělejte změnu – začněte jíst zdravě! 2. díl

Domů » Zdravá výživa » Udělejte změnu – začněte jíst zdravě! 2. díl
snídaně

O správném stravování, pravidelném pohybu a dostatečné relaxaci se hovoří všude. Ze všech stran na nás vykukují z výloh hubnoucí přípravky, hotely rozšiřují nabídku relaxačních a wellness zájezdů a fitness centra se předhánějí ve zlevněných permanentkách pro nové klienty, kteří chtějí zhubnout a udělat něco se svým tělem. Výrazně roste i zájem o výživové poradce. I přesto, existuje několik věcí, za které nemusíte platit a efekt se dostaví sám. Dnes bude řeč o cholesterolu a nadměrnému solení. Je to i váš problém?

Vyhoďte solničku!

 müsli

Ač je to neuvěřitelné, v průměru spotřebuje denně dospělý Čech až čtyřikrát více soli než doporučuje zdravotnická organizace. Z jídelního stolu by tak měla zmizet solnička, protože obrovské množství soli do sebe dostáváme právě jídlem. Například jeden gram soli obsahuje jedno kolečko šunky, lžíce kečupu nebo čtvrtina bagety. Slaná chuť je přitom silně návyková a stejně jak si na její chuť zvyknete, se můžete návyku i zbavit. Už po měsíci si mlsný jazyk zvykne na nižší příjem soli. U cholesterolu odborníci radí, že by jeho hodnota neměla být vyšší než 300mg za den. Proto omezte konzumaci potravin, ve kterých je nejvíce cholesterolu, například vnitřnosti, máslo, vejce, smetana, sýry s vysokým podílem tuku nebo sardinky v oleji. Naopak raději zařaďte větší množství zeleniny a ovoce, které cholesterol neobsahuje žádný. Denně byste měli zkonzumovat alespoň 500 g (pět porcí) ovoce a zeleniny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerální látky prospěšné pro tělo.

 sůl

Pozornost věnujte rovněž potravinám, které kupujete. Na obalu najdete vždy obsah všech látek a mnohdy vás samotné překvapí, kolik ukryté soli či cholesterolu obsahují vaše oblíbené pamlsky či hotová kupovaná jídla. Začněte si vařit a sami uvidíte, že jídla se dají dochutit i jiným voňavým kořením než pouhou solí. Skvělou náhradou mohou být třeba tekuté sójové ochucovadla nebo směsi koření bez obsahu přidané soli.

Autor úvodního obrázku:  Thorsten (TK)

Autor obrázku v textu: hey SP

Autor obrázku v textu:  nina’s clicksŠtítky: , , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz