Co může stát za vaším přibíráním?

Domů » Jak zhubnout » Co může stát za vaším přibíráním?
tělo

Jíte téměř předpisově, pravidelně se pohybujete, ale ručička váhy se neposouvá dolů, ba naopak, neustále máte oblíbené kalhoty těsnější? Problém může být zakopaný totiž úplně jinde. Co všechno může mít vliv na vaše zdraví a jak s tím bojovat? Nezapomínejte, že duševní zdraví je propojeno s fyzickou pohodou a právě to může stát za zpomalením metabolismu a nárůstem hmotnosti.  

Stres, nedostatek spánku a léky

 jídlo

Hubnutí ovlivňuje více faktorů, než jen vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Na náš fyzický i psychický stav má obrovský podíl prožívání neustálého stresu. Při vystavování stresových situací se do krve vyplavuje stresový hormon kortizon, který si žádá okamžitý přísun energie, zejména v podobě tučného a sladkého jídla (rychlých cukrů). Stres navíc zpomaluje metabolismus a tím se ukládané množství tuku ještě více násobí. Stres nemusí nutně znamenat pouze deprese, ale třeba nové zaměstnání, narození dítěte, vstup do manželství nebo rozvod a další rizikové životní etapy. S nárůstem hmotnosti může souviset rovněž přechod týkající se žen ve věku okolo padesáti let a s ním spojené hormonální změny. Ubývá svalová hmota, zpomaluje se metabolismus, dochází k přesouvání tukových zásob do oblasti pasu a ženy najednou začínají kupovat o velikost větší oblečení. Řešení je jednoduché – snižte dosavadní příjem energie alespoň o 10 až 15 procent a vyhněte se tak nechtěným faldíkům.

 dobrá nálada

Velkou zásluhu má na naší psychické i fyzické pohodě spánek. Kvalitní, nerušený a dlouhodobý spánek je důležitý především pro ty z vás, kteří pravidelně sportují a jejich tělo potřebuje regeneraci. Nedostatek spánku se pak může projevovat změnami chutí a přibýváním na váze. K nárůstu hmotnosti mohou vést i vedlejší účinky některých léků. Například hormonální antikoncepce, glukokortikoidy nebo psychofarmaka.  Pokud je to i váš problém, zkuste se poradit s lékařem, zda je možné léčbu omezit, popřípadě začít užívat jiné medikamenty bez těchto vedlejších účinků.

Autor úvodního obrázku:  TipsTimesAdmin

Autor obrázku v textu:  French Tart

Autor obrázku v textu:  mariachilyŠtítky: , , , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz