Dostaňte se zpět do formy!

Domů » Cvičení » Dostaňte se zpět do formy!
plavání

Dlouho jste necvičili, máte za sebou zranění nebo porod a rádi byste se opět dostali do formy? Gratulujeme! Prvním a nejdůležitějším krokem je odhodlání. Vrátit se zpět k pravidelné pohybové aktivitě může být náročnější, než necvičit vůbec a často je tento stav doprovázen potížemi. A to přesto, že jste dříve běhali pravidelně každý den, se může zdát nově vyběhnutý kilometr nekonečným. Poradíme vám, jak začít zase od nuly a u svého odhodlání setrvat.

Krok za krokem aneb od píky

 běh

Nejčastějším problémem je, že lidé, kteří již dříve aktivně sportovali, chtějí navázat tam, kde přestali. Mají totiž zafixovanou určitou úroveň, zátěž a snaží se o ni ihned na začátku. I přesto, že to nezní příliš povzbudivě, musíte začít po malých krůčcích, které vás ale brzy přivedou k vaší původní kondici. Důležitá je trpělivost a nepřeceňování vlastních sil. Nenechte se odradit, když neuběhnete patnáct kilometrů, jako dříve, ale začněte pomaličku a postupně přidávejte. Doporučuje se postupovat pomalu a opatrně, abyste nepřišli k úrazu. Obecně můžeme říct, že doba návratu do formy či původní výkonnosti před pauzou se rovná době pauzy. Pokud jste tedy chodili pravidelně cvičit a půl roku jste lenošili, počítejte s minimální investicí času alespoň 6 měsíců, než se dostanete do původní formy. Začněte s lehčími aktivitami, perfektně vás nastartuje například chůze, nordic walking nebo pravidelné návštěvy bazénu.

 strečink

Pokud začínáte po delší době opět se cvičením, vrhněte se nejprve na posilování hlubokého stabilizačního systému, posilování svalů břicha, hýždí a mezilopatkových svalů, které mají tendenci rychle ochabovat. S tím vám pomohou lekce pilates, jógy či balanční cvičení na velkých míčích. Nevynechávejte ani důkladný strečink. Ten dynamický provádějte před fyzickým výkonem, statický strečink vám pomůže zase na konci. Nesnažte se uspěchat ani četnost tréninků. Vaše tělo potřebuje také odpočívat, proto proložte cvičení s odpočinkovými dny a postupně přidávejte zátěž, která vás neunaví.

Autor úvodního obrázku:  Camp Emerson

Autor obrázku v textu:  convergingphoto

Autor obrázku v textu:  tonydude919Štítky: , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz