Dieta podle krevních skupin

Před pár lety se objevil hit v podobě výživy podle krevních skupin. O čem to vlastně je? V roce 1996 přišel americký lékař přírodní medicíny D´Adamo s názorem, že každá krevní skupina má přesně definované potraviny, které danému nositeli krevní skupiny prospívají a jsou vhodné. Naopak vymezuje i škodlivé potraviny a látky, kterým je lepší se vyhýbat.

Není dieta jako dieta

Dieta podle krevních skupin nemá za cíl pomoci zhubnout, ale naučit určitému způsobu stravování.  Objevuje se ale také názor, že není dobré se striktně upínat ke stravovacím zásadám svého krevního typu, protože i některé vynechané potraviny mohou být užitečné. Dieta podle krevních skupin by se tak mohla obecně brát jako doporučení, co vašemu tělu prospívá a co škodí.

Co se (ne)hodí pro krevní skupinu A

Majitelům krevního typu A doporučuje dieta hlavně vegetariánskou stravu – zeleninu, tofu, ryby, obiloviny, luštěniny, ovoce, bílé maso, ryby, kefír, jogurty. Nezapomínejte na sójové výrobky, olivový olej, ořechy a semena. K pití doporučujeme kávu, víno a zelený čaj. Naopak byste se měli vyhnout tučnému masu, tučným mléčným výrobkům, které zapříčiňují přibírání na váze. Mezi nevhodné potraviny patří také para ořechy, kešu, pistácie, banány, melouny, pomeranče, olivy, majonéza. Z pití vynechejte limonády, minerálky a černý čaj. K redukci váhy vám pomůže ananas, zelenina a sója.

Co se (ne)jí  v béčku

Nejvhodnější potraviny jsou bezesporu druhy masa – červené, zvěřina a libová krůta. Do jídelníčku zařaďte obiloviny, luštěniny, ovoce a zeleninu, chybět by neměl ani olivový olej, ovocné a zeleninové šťávy, káva. K pití si dopřejte třeba pivo, víno nebo čaj. Zkuste omezit přísun kukuřice, čočky, pohanky a sezamových semínek, díky kterým přibíráte na váze. S redukcí vám pomůže zvěřina, vejce, lékořice a zelenina.

dollen12Když máte AB

Pokud máte krevní skupinu AB, jezte maso, ryby, jehněčí, skopové, mléčné výrobky i tofu, fazole, těstoviny a ořechy. Vynechejte limonády, černý čaj a raději zvolte zeleninové a ovocné šťávy. Vyhnout byste se měli také červenému masu, pohance a kukuřici. Mezi další potraviny, po kterých přiberete, jsou zmrzlina, plísňové sýry, máslo, papriky, banány a kečup. Co vám pomůže? Určitě tofu, ryby, mléčné výrobky a mořské řasy. S chutí si dejte i ananas a zeleninu.

Potraviny pro krevní skupinu 0

Krevní skupině nula jsou doporučovány potraviny s vysokým obsahem bílkovin (především z masa), ryby, zelenina a zeleninové šťávy. Z nápojů jsou povolené zelené čaje, piva i víno. Mezi nevhodné potraviny patří pšenice, obiloviny, fazole, květák, olivy, zelí, brambory, limonády, černý čaj a také v potravinové doplňky vitaminů A a E. K redukci váhy vám pomůžou mořské řasy, ryby, kapusta, špenát a brokolice.

Autor úvodního obrázku: EpSos.de

Autor obrázku v textu: Dollen

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend