Chcete odehnat vysoký tlak?

Domů » Dietní jídelníček » Chcete odehnat vysoký tlak?
tlak1

Je to prevít, který se řadí mezi civilizační choroby a často se nezjistí žádné tělesné příčiny. Vysoký krevní tlak se hodnotí jako stav, kdy je tlak krve vyvíjen krví na cévní stěny ve vysoké síle a dlouhodobě. V důsledku toho dochází k poškození orgánů a cév. Při dlouhodobém přetrvávání se může urychlit kornatění cév, ateroskleróza či poškození mozku a srdce. Jak se vyvarovat vysokého tlaku a co udělat pro to, aby se od vás držel co nejdál?

Zbavte se nadváhy a více odpočívejte

tlak2

Nadváha je hlavní příčinou vysokého krevního tlaku. Srdce je zatěžováno a cévy ztrácejí pružnost. Proto začněte se sportováním a rovněž se snažte odlehčit svému organismu. Pravidelný sport nemusí nutně znamenat hodiny dřiny v posilovně, ale postačí třeba procházky nebo cvičení doma u televize. Kromě sportu omezte i solení, protože sůl zadržuje v těle vodu a nezapomínejte, že maximální denní příjem soli by měl být 5 gramů. Zdravý životní styl můžete podpořit i dalšími návyky. Ideální způsob, jak odehnat vysoký tlak, je rovněž dostatek spánku a více odpočinku. Ten, kdo spí méně než sedm hodin, zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku. S každou ztracenou hodinou se pravděpodobnost vysokého tlaku zvyšuje až o 37%. Proto si naordinujte pravidelný spánek a především alespoň osm hodin nerušeného a kvalitního spánku.

 tlak3

Podíl na vysokém krevním tlaku může mít i nedostatek odpočinku a neustálý stres ze zaměstnání či rodinného shonu. Najděte si svůj způsob relaxace, ať už to bude s vaší oblíbenou knížkou v křesle nebo procházka v přírodě či masáž a klábosení s kamarádkou. Nezapomínejte, že po jídle se vždy krevní tlak lehce zvýší, a proto nejezte pozdě večer. Místo toho sáhněte po dobrém čaji nebo sklence kvalitního vína. Rovněž se vyvarujte nadměrnému pití kávy a energetických nápojů. Kofein v kávě totiž výrazně zužuje cévy. A poslední rada nakonec – přestaňte kouřit! Sice se to lehce řekne a hůře dělá, ale je potřeba si uvědomit, že nikotin zvyšuje tepovou frekvenci a tím dochází i k předčasnému kornatění zúžených cév.

Autor úvodního obrázku: doctormurray

Autor obrázku v textu: healthbuzz

Autor obrázku v textu: medicinenetŠtítky: , , , , , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz