Žijte zdravě i v pozdním věku

Domů » Zdravá výživa » Žijte zdravě i v pozdním věku
gingen in den Wald.

Mnoho z nás provází celý život stravovací výkyvy – například u žen jsou to diety, u mužů pak vynechávání některých druhů potravin, které mohou vést k váhovému úbytku, tolik nechtěnému jojo efektu nebo dokonce zdravotním komplikacím. Proto by mělo být důležité pro každého, aby si vytvořil zdravé stravovací návyky a zakomponoval zdravý životní styl do svého denního plánu již v brzkém věku.

Pokud se vám to ale doposud nepodařilo, zřejmě se vám již do žádných velkých změn nechce. Chcete-li si ale užít vitální stáří a aktivního života, je potřeba udělat kompromisy, které vám nejen zdravotně prospějí, ale zároveň prodlouží váš život. Nezapomínejte, že na změnu není nikdy pozdě!

Stárnu – přibírám

Děsí se toho především ženy, které v období menopauzy začínají přibývat, ztrácet na aktivitě, pozorují úbytek svalů, zpomalení metabolismu a tím stoupání podílu tuku, jež se hromadí hlavně okolo centrálních orgánů a to zejména v oblasti břicha.

Ani mužům se však tyto změny nevyhnou. Ti rovněž pociťují oslabení, menší výkonnost a mnohdy ztrátu libida. Přibývání na váze může znamenat větší námahu pro srdce i cévy, nemluvě o rizikové nadváze a zdravotních problémech plynoucích z obezity.

Mohou se tak najednou objevjit zdravotní problémy, jako je zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, cukrovka, problémy s klouby či nedostatek pro život důležitých minerálů a vitamínů. Můžete se vymlouvat na hormony i stáří, ale obrovský podíl viny nese i špatná skladba jídelníčku.

Ovesné vločky s ovocem
Podívejme se společně, jak vypadá typická snídaně seniorů. Většinou ji starší lidé odbydou pouze houskou s máslem a kávou, popřípadě čajem. Dodají tak tělu pouze rychlé jednoduché sacharidy a živočišné tuky. Naprosto chybí bílkoviny (například šunka), vláknina v podobě ovoce či kousku zeleniny a dostatek tekutin. Tento kruh chyb se uzavírá nedostatečným, respektive nulovým pohybem. Jak tedy udělat razantní změnu a přimět tělo zase ke správnému fungování?

Sladká snídaně

Změna k lepšímu

Nejprve ze všeho vyměňte jednoduché sacharidy za celozrnné pečivo, těstoviny, brambory a rýži. Živočišné tuky nahraďte rostlinnými a na pečivo si po ránu místo vrstvy másla namažte tenkou vrstvu kvalitního margarínu. A pozor, kvalitní nemusí nutně znamenat drahý. Správný a pro tělo vyvážený margarín najdete v obchodech pod logem „Vím, co jím“ a tím si usnadníte výběr výživově hodnotných potravin.

Rovněž byste si měli udělat revizi v celkovém příjmu energie. Starší lidé již nejsou tolik produktivní, nemají každodenní pohyb ani profesionálně nesportují, a proto by měl být příjem asi o 200 až 400 kJ nižší.

Je nutné vyhledat služby výživového poradce?

Nevíte-li, jak a kde začít se změnami, obraťte se na výživového poradce, který vám v případě nadváhy či obezity nastolí vyvážený jídelníček. Ovšem každý z nás by měl mít vysledováno, jak jeho tělo na dané suroviny a potraviny reaguje a jak je na tom s fyzickou kondicí.

Pokud i vy máte problém vyjít schody bez zadýchání nebo se zadýcháte i při kratší procházce, měli byste poslechnout signály vašeho těla a přikročit ke změně.

Přestanou vás bolet klouby, záda, nebudete se v noci budit a najdete nový směr. Budete-li jíst vyváženou a pravidelnou stravu, nebudete se muset obávat strachu z hladovění nebo snad jojo efektu. Důležité pravidlo by měly dodržovat všechny věkové kategorie – do jídelníčku patří kvalitní potraviny:

 • ovoce
 • zelenina
 • luštěniny
 • zakysané mléčné výrobky
 • celozrnné pečivo
 • libové maso

Naopak ze svého denního příjmu vyškrtněte potraviny s nízkým glykemickým indexem, kam patří:

 • bílé pečivo
 • sladkosti
 • sušenky
 • uzeniny
 • tučné maso
 • máslo a sádlo

Nezapomínejte na pitný režim

Ve vašem jídelníčku by měly převažovat potraviny s vlákninou, sem řadíme ovoce a zeleninu, nenasycené mastné kyseliny a jód, jež najdeme v rybách a samozřejmě pro tělo prospěšné rostlinné tuky, jako jsou oleje, ořechy, semínka a margaríny. Důležitou součást zdravého života znamená i dodržování pitného režimu.

Pomerančový džus

Zvláště u seniorů se objevuje často podvýživa, jež může mít celou řadu příčin. Nejčastěji se projevuje lhostejnost k jídlu a péči o sebe sama, opuštěnost, frustrace. U někoho se může projevit nechuť k jídlu díky užívaným lékům nebo nižší produkci enzymů v žaludku, které vedou k zácpě. Problémy mohou být i jiného rázu – například pohybová omezení či potíže se zubní protézou.

Jestliže stejný problém trápí i vaše rodiče a prarodiče, začněte se změnami ihned. Pokud i vaší babičce či mamince vydrží krajíc chleba pomalu tři dny, zkuste se nejprve pravidelně dotazovat, kolik toho snědli a vypili k obědu či svačině, co plánují vařit nebo využijte možnosti donášky jídla domů a zaplaťte svým seniorům dovoz jídla. Především je důležité držet se zásad pravidelného stravování a přeci jenom, pokud vaši „staříci“ bydlí blízko školy nebo školky, mohou využít i tamní stravování, které znamená úsporu peněz i času při vaření.

Vyzrajte na zdravotní problémy

Dehydrataci předejdete pravidelným pitím tekutin a to v rozsahu minimálně 1,5 litru až 2 litry. Mezi nejvhodnější tekutiny patří voda, ovocné a bylinné čaje nebo ředěné šťávy.

Muži, kteří rádi holdují alkoholu, se trápí s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem. Ženy zase trpí osteoporózou a potížemi s klouby. Je to způsobeno tím, že ženám ve větší míře chybí hořčík, jód a vápník, zatímco muži se nedokáží vzdát masa, uzenin a již zmiňovaného alkoholu.

Přitom stačí dodržovat pár drobných zásad, které vám naprosto změní život – zhubnete, budete se cítit lépe, zdravěji a možná vám některé neduhy na těle dokonce zmizí. Nesnažte se ušetřit na sobě sama, i vy si zasloužíte kvalitní potraviny plné vitamínů.

A nevyhýbejte se ani pohybu. Ten je často kámen úrazu, protože senioři nepociťují potřebu cvičit nebo někde skákat. Berte ohled na své zdravotní možnosti a najděte si takovou aktivitu, která vás nebude nic stát a bude vám příjemná. Ať už to budou pravidelné procházky, plavání nebo pomalé formy cvičení. Udělejte maximum pro své zdraví, tělo i ducha a začněte si užívat seniorský věk s vervou! A jaká máte doporučení vy pro lidi v pozdním věku?Štítky: , , , , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz