Plaveme si 1. část

Domů » Cvičení » Plaveme si 1. část
swim

Říkáte si, proč psát o plavání, když už ho všichni známe odmalička? A co když sice umíte plavat, ale není to technicky správně a vy tak zbytečně namáháte klouby a zatěžujete páteř? Máte pocit, že vám plavání nemá co přinést? Nebo byste chtěli plavat, ale nevíte, jak začít s pravidelným tréninkem a kterých zásad se držet? Ať už tak či onak, v našem plaveckém speciálu vám osvětlíme nejen jednotlivé styly plavání, ale i důvody, proč se vyplatí plavat anebo co všechno je potřeba zvládat, než se budete prohlašovat za zdatného plavce.

Plavání je super!

swim2

Pobyt ve vodě a s tím spojený příjemný pohyb těla nabízí mnoho výhod. Ve vodě nezatěžujete klouby a nezáleží na tom, zda vážíte padesát nebo sto kilo. A velké plus i pro lenochy – nemusíte mít žádnou kondičku, protože plavání je vhodné rovněž jako rehabilitace. A další pozitivní vliv je na páteř. Navíc v mělké vodě můžete běhat, skákat, chodit, posilovat i tančit. Proto je plavání dokonalou kompenzací ke sportům, které si nemůžete dovolit třeba kvůli nadváze nebo zdravotních problémů. Abyste mohli vyrazit na plavání, budete potřebovat sportovně střižené plavky, které vás nebudou omezovat v pohybu. Standardně se volí jednodílné plavky, ale na trhu jsou k dostání i dvojdílné sportovní modely. Plavky by vám měly dokonale pasovat, neměly by řezat, škrábat, omezovat v pohybu nebo odstávat. Pokud se chcete plavání věnovat pravidelně, volte z protichlorových materiálů a jejich životnost prodloužíte i v případě, že je po každé návštěvě bazénu propláchnete pod tekoucí vodou bez mýdla a necháte volně uschnout. Myslet byste měli i na plaveckou čepici. Zapomeňte na staré gumové neforemné čepice, které škrtily a doslova trhaly vlasy. Dnešní plavecké čepice jsou lehké a ochrání vlasy i pokožku před nežádoucím chlorem. Kondiční plavání se neobejde bez brýlí, díky nimž se budete moci potápět a dívat pod vodou. Plaveckých brýlí je na trhu opravdu velká spousta, proto se poohlédněte po zajímavých kouřových sklech, zeleně, oranžově či žlutě zbarvených brýlích. Z materiálů volte silikon, který je odolný, flexibilní a zároveň vydrží nejdéle.

swim1

Pro dokonalé plavání se musíte naučit dýchat do vody. Důležité je pracovat s dechem a využívat nádechu nad vodou, výdechu do vody. Zkoušet to můžete přímo ve vodě nebo trénovat na okraji bazénu či na suchu, když si napustíte umyvadlo vodou nebo využijete času při koupeli. Neméně důležité je i držení těla, ale o tom si přečtete zase příště…

Autor úvodního obrázku: Lara Lima

Autor obrázku v textu: USAG-Humphreys

Autor obrázku v textu: Official U.S. Navy ImageryŠtítky: , , , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz